While the weather may have wrecked havoc on the schedule for the Lancaster County Summer Swim League championship meet, there was no derailing Adamstown once it finally got started Saturday morning.

With the water splashing on the deck of the Manheim Community Pool coming from the kicks of area swimmers instead of the previous day’s storm, the Gators powered their way to their fifth consecutive league title.

Winning 20 of the meet’s 36 individual events, Adamstown built a comfortable 249-point lead heading into the relays before finishing with 1,077 points for first place.

Overlook finished second with 742 points, followed by Woodridge with 669.5 points. Skyline (579) and Mount Joy (462.5) rounded out the top five.

While Adamstown head coach Kim Evans was surprised to hear it was her squad’s fifth straight championship, she wasn’t shocked by the strength of her squad’s performance.

“It’s exciting,” said Evans. “I mean, these kids just work so hard that it’s a great summation of their hard work.”

“Yeah, we’re a family,” added assistant coach Kelly Wasielevski. “They come every single day, rain or shine, and they love it. They stay and help with the little kids and all of the kids that come after, and the different age groups and it’s awesome. They work hard and their hard work paid off.”

Adamstown started quickly off the blocks with seven different swimmers each winning two events and breaking nine pool records in the process.

Annie Gao set a new mark in the 25-meter breaststroke (17.43) for girls ages 9-10. In the 11-12 age group, Chad Corson posted top times in the 50 freestyle (27.07), 50 backstroke (30.97) and 50 butterfly (29.66), while Sydney Gring won the 50 backstroke in 32.48.

Marlee Rickert capped it off with a record time of 29.80 in the 15-over 50 backstroke, but Adamstown’s biggest performance of the day may have come in the 8-under age group.

The Gators’ Madelyn Klinger kicked off the meet by winning gold in the 25 freestyle (15.99) for her first of three record-breaking wins.

Her largest margin of victory came in the backstroke, where she clocked in at 19.35 to best the previous record by almost half a second, before swimming the 25 butterfly in 17.03.

“She’s been working hard all season,” Wasielevski said of Klinger, “and it just paid off. A lot of times it’s hard to constantly keep improving your 25 sprint times, but she had those goals and she met them today.”

Other records

The Gators weren’t the only ones setting new pool records. Skyline’s Joey Myer touched in 14.09 in the 9-10 25 freestyle for his first of two wins in the meet, while Mount Joy’s Jordyn Park posted top times in the 13-14 50 breaststroke (33.44) and 50 fly (28.52).

With the league title all but locked up, the focus shifted to second place.

The relays, which were moved from Friday to the end of Saturday’s session due to the rain, became even more important as Woodridge held just a 17.5-point advantage over Overlook after the individual events.

The two teams battled it out through the 20 relays, earning nearly the same amount of medals — Woodridge had 26 teams place, while 27 scored for Overlook.

Woodridge tried to jump ahead early, winning consecutive events in the boys 11-12 and girls 13-14 200 freestyle relays for two of its four first-place finishes. As impressive as their six top-three times were, the squad's lead proved not to be enough as Overlook made the most of its depth.

The Dolphins swam to 12 top-three times, touching first in the boys 9-10 100 freestyle and the girls 8-under and boys 9-10 100 medley relays en route to collecting 468 points in the relays and overtaking Woodridge for second place.

LANCASTER COUNTY SUMMER SWIM LEAGUE CHAMPIONSHIP

At Manheim Community Pool

BOYS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE

1. J. Martin, EPH, 16.75; 2. J. Coyle, LV, 17.65; 3. D. Mentzer, EPH, 18.35; 4. S. Kieffer, BCCC, 18.36; 5. W. Long, LV, 18.63; 6. G. Falduts, CV, 18.64; 7. C. Simes, NHST, 18.75; 8. B. Shoff, MTV, 18.80.

25-METER BACKSTROKE

1. J. Shirley, HEMP, 20.57; 2. B. Reber, W, 20.84; 3. J. Martin, EPH, 20.86; 4. J. Coyle, LV, 22.07; 5. G. Falduts, CV, 23.21; 6. C. Trowbridge, MTV, 23.76; 7. C. Houck, MJ, 24.24; 8. C. Fletcher, BCCC, 24.30.

25-METER BREASTSTROKE

1. T. Breitbach, MLV, 22.69; 2. M. Caramenico, NHST, 23.68; 3. G. Falduts, CV, 23.89; 4. C. Fletcher, BCCC, 26.01; 5. J. Shirey, HEMP, 26.10; 6. N. Kaminstein, MLV, 26.23; 7. B. Shoff, MTV, 26.94; 8. S. Kieffer, BCCC, 27.09.

25-METER BUTTERFLY

1. J. Martin, EPH, 18.73; 2. B. Reber, W, 19.19; 3. C. Houck, MJ, 19.41; 4. J. Shirey, HEMP, 19.78; 5. S. Kieffer, BCCC, 20.16; 6. C. Trowbridge, MTV, 21.22; 7. T. Breitbach, MLV, 21.44; 8. L. Trupp, AD, 21.60.

100-METER FREESTYLE RELAY

1. LV (W. Long, W. Koehler, S. Roettger, J. Coyle), 1:21.71; 2. EPH (D. Mentzer, J. Martin, C. Rice, J. Bautista), 1:24.72; 3. OVER (I. Mathers, C. Richards, E. Zoltowski, D. Winand), 1:26.38; 4. AD (E. Brace, K. Gao, C. Krenitsky, L. Trupp), 1:27.49; 5. BCCC (C. Fletcher, N. Fletcher, R. Palandjian, S. Kieffer), 1:27.72; 6. W (A. Lentz, J. Kilgore, J. Marvel, B. Reber), 1:27.72.

100-METER MEDLEY RELAY

1. W (A. Lentz, J. Kilgore, B. Reber, J. Marvel), 1:41.00; 2. AD (C. Krenitsky, K. Gao, L. Trupp, E. Brace), 1:41.28; 3. NHST (B. Gascho, M. Caramenico, C. Simes, R. Clemson), 1:42.58; 4. OVER (C. Richards, I. Mathers, D. Winand, E. Zoltowski), 1:47.83; 5. LV (M. Corvino, W. Koehler, W. Long, S. Roettger), 1:55.62; 6. EPH (D. Mentzer, W. Mendenhall, J. Bautista, C. Rice), 1:56.48.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE

1. J. Myer, S, 14.09; 2. K. Fatta, MTV, 15.39; 3. I. Vitko, MTV, 15.51; 4. (t) B. Leed, OVER, K. Eisenhofer, AD, 15.63; 6. J. Gocotano, OVER, 15.75; 7. N. Houck, MJ, 15.89; 8. A. Wanner, NHST, 15.96.

25-METER BACKSTROKE

1. O. Eisenhofer, AD, 18.99; 2. C. Stevens, OVER, 19.09; 3. N. Houck, MJ, 20.44; 4. B. Burge, S, 20.48; 5. D. Fink, MJ, 20.75; 6. S. Clark, BCCC, 21.23; 7. M. Gallagher, W, 21.26; 8. A. Ruth, W, 21.33.

25-METER BREASTSTROKE

1. J. Myer, S, 18.92; 2. I. Vitko, MTV, 19.30; 3. B. Leed, OVER, 19.97; 4. C. Simes, NHST, 20.30; 5. J. Gocotano, OVER, 20.32; 6. K. Eisenhofer, AD, 20.64; 7. B. Pyott, OVER, 21.25; 8. R. Taylor, HEMP, 21.69.

25-METER BUTTERFLY

1. J. Myer, S, 15.93; 2. K. Fattta, MTV, 16.15; 3. O. Eisenhofer, AD, 17.94; 4. C. Simes, NHST, 17.96; 5. C. Stevens, OVER, 18.16; 6. K. Carcia, ECST, 18.35; 7. D. Fink, MJ, 18.41; 8. A. Seprinski, LS, 18.45.

100-METER FREESTYLE RELAY

1. OVER (J. Gocotano, C. Stevens, B. Pyott, B. Leed), 1:06.32; 2. S (K. Bansal, N. Pikarski, B. Burge, J. Myer), 1:06.75; 3. MTV (K. Fatta, G. Poff, G. Myers, I. Vitko), 1:08.41; 4. AD (O. Eisenhofer, S. Peterson, E. Zeni, K. Eisenhofer), 1:10.38; 5. W (E. Hayes, A. Derderian, A. Ruth, M. Gallagher), 1:11.22; 6. LSO (P. Schonour, C. Lauver, J. Ross, M. Rota), 1:12.25.

100-METER MEDLEY RELAY

1. OVER (C. Stevens, B. Pyott, J. Gocotano, B. Leed), 1:18.08; 2. AD (O. Eisenhofer, K. Eisenhofer, S. Peterson, E. Zeni), 1:21.21; 3. MTV (G. Myers, I. Vitko, K. Fatta, G. Poff), 1:23.60; 4. S (B. Burge, C. Skillman, K. Bansal, N. Pikarski), 1:24.38; 5. LSO (J. Ross, C. Lauver, M. Rota, P. Schonour), 1:26.98; 6. NHST (N. Cromwell, R. Kourt, A. Wanner, N. Nolt), 1:28.12.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE

1. C. Corson, AD, 27.07; 2. B. Schwartz, W, 29.34; 3. B. Stuhltrager, W, 29.97; 4. C. Freeman, EPH, 30.10; 5. W. Bergstrom, LCC, 30.54; 6. J. Almodovar, MLV, 30.69; 7. D. Urban, OVER, 30.75; 8. R. Smecker, LSO, 31.58.

50-METER BACKSTROKE

1. C. Corson, AD, 30.97; 2. C. Freeman, EPH, 34.34; 3. J. Mathers, OVER, 35.22; 4. C. Jones, EPH, 36.47; 5. W. Bergstrom, LCC, 36.81; 6. B. Sipel, W, 36.88; 7. W. Russell, HEMP, 37.80; 8. W. Orr, S, 38.21.

50-METER BREASTSTROKE

1. B. Schwartz, W, 37.17; 2. R. Maietta, W, 39.30; 3. J. Mathers, OVER, 39.35; 4. C. Jones, EPH, 40.65; 5. J. Colino, LV, 40.86; 6. D. Urban, OVER, 42.10; 7. A. McHugh, LV, 42.24; 8. W. Russell, HEMP, 42.43.

50-METER BUTTERFLY

1. C. Corson, AD, 29.66; 2. B. Stuhltrager, W, 32.68; 3. R. Maietta, W, 34.12; 4. W. Bergstrom, LCC, 35.18; 5. C. Jones, EPH, 35.87; 6. N. Guthridge, ECST, 37.41; 7. B. Meck, OVER, 37.60; 8. R. Smecker, LSO, 37.64.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. W (B. Stuhltrager, R. Maietta, B. Sipel, B. Schwartz), 2:00.68; 2. OVER (D. Urban, B. Meck, T. Stevens, J. Mathers), 2:08.42; 3. LSO (R. Smecker, K. Spaulding, A. Paterson, S. York), 2:12.95; 4. S (W. Orr, P. Breslin, P. Mingle, T. Jenkins), 2:17.97; 5. NHST (P. Hasse, E. Lloyd, M. Burkholder, Z. Delgado), 2:18.50; 6. W (C. Schwartz, M. Valudes, T. Evans, D. Hershey), 2:23.14.

200-METER MEDLEY RELAY

1. W (B. Sipel, B. Schwartz, B. Stuhltrager, R. Maietta), 2:20.57; 2. OVER (T. Stevens, J. Mathers, B. Meck, D. Urban), 2:29.08; 3. NHST (P. Hasse, E. Lloyd, Z. Delgado, M. Burkholder), 2:36.19; 4. S (W. Orr, P. Breslin, T. Jenkins, L. Papadimitriou), 2:39.70; 5. LSO (C. Rota, K. Spaulding, S. York, R. Smecker), 2:42.38; 6. W (D. Hershey, T. Evans, C. Schwartz, M. Valudes), 2:42.80.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE

1. M. Lemishko, NHST, 26.02; 2. C. Paladino, OVER, 26.55; 3. T. McGillan, EPH, 26.91; 4. P. Kunyu, MLV, 27.01; 5. O. Campbell, W, 27.03; 6. W. Kendig, CST, 27.05; 7. T. Haines, LS, 27.11; 8. R. Brubaker, EPH, 27.26.

50-METER BACKSTROKE

1. T. Fatta, MTV, 32.04; 2. J. Moll, LS, 32.17; 3. P. Kunyu, MLV, 32.48; 4. M. Leaman, CV, 32.88; 5. H. Gingrich, LCC, 32.91; 6. B. Eisenbrown, AD, 33.01; 7. R. Brubaker, EPH, 33.04; 8. O. Campbell, W, 33.09.

50-METER BREASTSTROKE

1. T. Fatta, MTV, 33.63; 2. E. Barry, MLV, 34.16; 3. T. Haines, LS, 34.33; 4. J. Cunningham, AD, 34.65; 5. L. Brandsema, S, 34.89; 6. G. Leibfried, MJ, 34.91; 7. R. Gehman, AD, 35.49; 8. M. Leaman, CV, 35.82.

50-METER BUTTERFLY

1. M. Lemishko, NHST, 27.74; 2. C. Paladino, OVER, 28.79; 3. H. Gingrich, LCC, 29.08; 4. N. Molignoni, D, 29.36; 5. W. Kendig, CST, 29.42; 6. J. Cunningham, AD, 29.60; 7. A. Borrero, S, 29.80; 8. O. Campbell, W, 30.08.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. AD (J. Cunningham, L. Shaub, B. Eisenbrown, S. Strieb), 1:51.32; 2. NHST (A. Horning, C. Simes, S. Risser, M. Lemishko), 1:53.73; 3. AD (J. Seymour, E. Becker, E. Hebel, J. Peterson), 1:54.02; 4. S (A. Borrero, L. Brandsema, J. Sheehan, B. Chang), 1:54.05; 5. OVER (E. Kohl, S. Cliff, J. Fuertes, C. Paladino), 1:55.71; 6. EPH (A. Brass, T. McGillan, P. Miller, R. Brubaker), 1:55.94.

200-METER MEDLEY RELAY

1. AD (B. Eisenbrown, R. Gehman, J. Cunningham, S. Strieb), 2:04.04; 2. S (J. Sheehan, L. Brandsema, A. Borrero, B. Chang), 2:09.25; 3. AD (J. Peterson, J. Seymour, E. Becker, L. Shaub), 2:10.85; 4. MJ (E. Shonk, L. Fry, G. Leibfried, D. Arnold), 2:12.17; 5. EPH (R. Brubaker, T. McGillan, P. Miller, A. Brass), 2:12.51; 6. OVER (J. Fuertes, S. Cliff, C. Paladino, A. Buckwalter), 2:12.78.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE

1. C. Gwiazdowski, AD, 24.32; 2. C. Gingrich, LCC, 24.57; 3. C. Anderson, LSO, 24.73; 4. A. Eyster, LV, 25.09; 5. N. Glass, HEMP, 25.11; 6. J. Moll, BCCC, 25.31; 7. M. Schiavone, MJ, 25.40; 8. (t) B. Heckman, AD, N. Lynam, BCCC, 25.52.

50-METER BACKSTROKE

1. C. Gwiazdowski, AD, 28.15; 2. N. Lynam, BCCC, 28.44; 3. J. Moll, BCCC, 28.50; 4. M. Schiavone, MJ, 28.69; 5. C. Anderson, LSO, 29.15; 6. J. Houck, MJ, 29.39; 7. C. Gingrich, LCC, 29.49; 8. N. Glass, HEMP, 29.74.

50-METER BREASTSTROKE

1. Z. Sherk, AD, 30.74; 2. H. Keck, AD, 31.12; 3. M. Valeriano, AD, 31.91; 4. M. Raasch, S, 32.43; 5. G. Cicala, W, 32.64; 6. N. Pham, CV, 33.59; 7. J. Moll, BCCC, 33.61; 8. J. Corrigan, LV, 33.73.

50-METER BUTTERFLY

1. C. Gingrich, LCC, 26.19; 2. C. Anderson, LSO, 26.48; 3. C. Higinbotham, D, 26.74; 4. J. Houck, MJ, 27.26; 5. H. Keck, AD, 27.36; 6. N. Glass, HEMP, 27.93; 7 (t) N. Lynam, BCCC, T. Lutter, MTV, 27.95.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. AD (H. Keck, M. Valeriano, B. Heckman, C. Gwiazdowski), 1:39.08; 2. S (C. Strine, M. Raasch, J. Prevost, N. Heisey), 1:42.61; 3. W (R. Harpel, E. Matt, R. Hohman, G. Cicala), 1:43.83; 4. LV (R. Wisotskey, E. Shannon, J. Corrigan, A. Eyster), 1:44.30; 5. OVER (C. Brenton, A. Waplinger, A. Cliff, N. Turk), 1:44.89; 6. MJ (J. Houck, G. Hawley, N. Aboelenin, M. Schiavone), 1:45.41.

200-METER MEDLEY RELAY

1. AD (C. Gwiazdowski, Z. Sherk, I. Shaub, H. Keck), 1:50.93; 2. OVER (E. Gocotano, A. Cliff, A. Waplinger, N. Turk), 1:56.49; 3. S (N. Heisey, M. Raasch, C. Strine, J. Prevost), 1:56.88; 4. MJ (M. Schiavone, J. Houck, N. Aboelenin, G. Hawley), 1:56.90; 5. W (R. Hohman, G. Cicala, R. Harpel, E. Matt), 1:57.21; 6. LV (A. Eyster, J. Corrigan, R. Wisotzkey, E. Shannon), 1:58.54.

GIRLS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE

1. M. Klinger, AD, 15.99; 2. J. Brubaker, LCC, 17.54; 3. C. Burkholder, EPH, 17.73; 4. E. Papadimitriou, S, 18.33; 5. D. Landis, MLV, 18.66; *6. Zoe Keller, EPH, 18.70; *6. S. Archibald, EPH, 18.70; 8. E. Myer, S, 18.71.

25-METER BACKSTROKE

1. M. Klinger, AD, 19.35; 2. L. Schwartz, LSO, 21.08; 3. C. Burkholder, EPH, 21.48; 4. K. Bansal, S, 22.75; 5. D. Landis, MLV, 23.48; 6. J. Brubaker, LCC, 23.57; 7. M. Clark, EPH, 23.64; 8. E. Ranauro, LCC, 23.98.

25-METER BREASTSTROKE

1. K. Cruz, MLV, 24.32; 2. A. Weiler, LSO, 24.46; 3. K. Bansal, S, 25.18; 4. A. Winand, OVER, 29.95; 5. G. Ealy, OVER, 26.29; 5. E. Pfautz, EPH, 26.44; 7. D. Landis, MTV, 26.52, M. Roark, OVER, 26.69.

25-METER BUTTERFLY

1. M. Klinger, AD, 17.03; 2. T. Snellbaker, OVER, 19.43; 3. C. Burkholder, EPH, 19.46; 4. E. Papadimitriou, S, 20.07; 5. L. Schwartz, LSO, 20.14; 6. D. Landis, MLV, 20.74; 7. L. Burge, S, 21.81; 8. Z. Keller, EPH, 22.06.

100-METER FREESTYLE RELAY

1. Skyline A (K. Bansal, E. Carrol, E. Myer, E. Papademetriou), 1:21.36; 2. Overlook A (A. Emuwa, T. Snellbaker, A. Anderson, B. Adams), 1:23.71; 3. Lampeter-Strasburg A (S. Anderson, M. Frego, A. Planck, L. Schwartz), 1:23.98; 4. Woodridge A (R. Davies, P. Reber, B. Ruth, E. Overly), 1:26.81; 5. Adamstown A (C. Weaver, L. Lemons, O. Levering, M. Klinger), 1:26.93; 6. Overlook B (M. Roark, G. Ealy, E. Truong, C. Miller) 1:30.77.

100-METER MEDLEY RELAY

1. Overlook A (A. Emuwa, G. Ealy, T. Snellbaker, B. Adams), 1:33.58; 2. Ephrata A (S. Archibald, E. Pfautz, M. Clark, Z. Keller), 1:33.88; 3. Lampeter-Strasburg A (S. Anderson, M. Frego, L. Schwartz, A. Planck), 1:36.42; 4. Conestoga Valley A (K. Eby, N. Campbell, M. Arnold, L. Zoll), 1:42.88; 5. Overlook B (A. Thurmond, A. Anderson, C. Miller, M. Roark), 1:43.18; 6. Skyline B (H. McMichael, R. Yingst, L. Burge, E. Carroll), 1:44.62.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE

1. C. Ernst, EPST, 14.31; 2. A. Eisenbrown, AD, 15.18; 3. L. Shultzabarger, S, 15.41; 4. J. Bills, NHST, 16.00; *5. L. Albertson, AD, 16.07; *5. C. Schwartz, W, 16.07; 7. K. Parsons, EPH, 16.16; 8. L. Bishop, LV, 16.32.

25-METER BACKSTROKE

1. A. Gao, AD, 16.96; 2. C. Ernst, EPST, 18.78; 3. B. Burkholder, EPH, 19.37; 4. A. Mellinger, NJ, 19.52; 5. A. Elliot, S, 19.64; 6. S. Eisenhofer, AD, 19.97; 7. M. Seymour, AD, 20.39; 8. L. Landis, W, 20.44.

25-METER BREASTSTROKE

1. A. Gao, AD, 17.43; 2. C. Schwartz, W, 19.88; 3. A. Fink, MJ, 20.19; 4, A. Oldac, OVER, 20.52; 5. K. Parsons, EPH, 21.43; 6. K. Macariola, CV, 21.45; 7. H. Horning, NHST, 21.47; 8. M. Harnish, S, 21.52.

25-METER BUTTERFLY

1. C. Ernst, EPST, 15.54; 2. A. Eisenbrown, AD, 15.84; 3, L. Schultzabarger, S, 15.96; 4. J. Paparo, OVER, 16.40; 5. L. Bishop, LV, 17.31; 6. A. Mellinger, MJ, 17.63; 7. B. Burkholder, EPH, 17.95; 8. K. Gaalswyk, OVER, 17.96.

100-METER FREESTYLE RELAY

1. Adamstown A (A. Eisenbrown, S. Eisenhofer, L. Albertson, A. Gao), 1:04.70; 2. Mount Joy A (H. Leibfried, A. Fink, S. Ashley, A. Mellinger), 1:08.33; 3. Overlook A (K. Gaalswyk, T. Grosh, M. Winand, J. Paparo), 1:09.09; 4. Ephrata A (B. Burkholder, M. Martin, K. Brass, K. Parsons), 1:10.04; 5. Woodridge A (L. Miller, L. Landis, E. Overly, C. Schwartz), 1:10.34; 6. New Holland A (H. Horning, A. Ludwig, A. Rideout, J. Bills), 1:10.84.

100-METER MEDLEY RELAY

1. Adamstown A (L. Albertson, A. Gao, A. Eisenbrown, S. Eisenhofer), 1:11.83; 2. Mount Joy A (A. Mellinger, A. Fink, H. Leibfried, S. Ashley), 1:19.16; 3. Woodridge A (L. Weeks, C. Schwartz, L. Miller, L. Landis), 1:19.96; 4. Ephrata A (B. Burkholder, K. Parsons, A. Zimmerman, M. Martin), 1:20.05; 5. Overlook A (A. Laurence, A. Oldac, J. Paparo, K. Gaalswyk), 1:20.09; 6. Skyline A (A. Elliot, K. Boomsma, L. Schultzabarger, E. Warfel), 1:20.13.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE

1. E. Cherrie, AD, 28.82; 2. J. Breitbach, MLV, 29.21; 3. E. Gambler, CST, 30.05; 4. E. Warfel, S, 30.16; 5. M. Hahn, W, 30.49; 6. M. Valeriano, AD, 30.62; 7. K. Scranton, LSO, 30.81; 8. A. Koger, LV, 31.13.

50-METER BACKSTROKE

1. S. Gring, AS, 32.48; 2. E. Gao, AD, 33.33; 3. E. Warfel, S, 33.44; 4. E. Perot, OVER, 35.14; 5. K. Eby, LS, 35.14; 6. M. Eckert, OVER, 36.52; 7. J. Holmes, CV, 37.77; 8. C. Schweigert, HEMP, 38.18.

50-METER BREASTSTROKE

1. E. Cherrie, AD, 36.37; 2. J. Breitbach, MLV, 36.82; 3. E. Perot, OVER, 37.91; 4. E. Gao, AD, 38.50; 5. E. Taylor, HEMP, 39.60; 6. G. Harnish, S, 40.03; 7. S. Bennett, S, 40.71; 8. M. Valeriano, AD, 40.86.

50-METER BUTTERFLY

1. S. Gring, AD, 31.48; 2. E. Gambler, CST, 32.89; 3. K. Gerhardt, LCC, 33.19; 4. S. Bennett, S, 33.77; 5. K. Scranton, LSO, 33.93; 6. M. Eckert, OVER, 34.22; 7. A. Prouse, LSO, 34.45; 8. A. Kroger, LV, 34.46.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. Adamstown A (E. Cherrie, E. Gao, M. Valeriano, S. Gring), 1:58.23; 2. Overlook A (M. Eckert, T. Capizzi, T. Adams, E. Perot) 2:06.93; 3. Skyline A (S. Bennett, A. Sassaman, G. Harnish, E. Warfel) 2:07.34; 4. Millersville A (E. Landis, C. Repkoe, M. Muth, J. Breitbach), 2:09.35; 5. Conestoga A (Z. Paisley, B. Fulmer, J. Janssen, E. Gambler), 2:14.74; 6. New Holland A (M. DeTrempe, I. Caramenico, P. Rideout, L. Horning), 2:17.04.

200-METER MEDLEY RELAY

1. Adamstown A (E. Gao, E. Cherrie, S. Gring, M. Valeriano), 2:11.40; 2. Skyline A (E. Warfel, G. Harnish, S. Bennett, A. Sassaman), 2:19.64; 3. Overlook A (M. Eckert, E. Perot, T. Capizzi, T. Adams), 2:30.23; 4. Millersville A (E. Landis, J. Breitbach, C. Repkoe, M. Muth), 2:30.23; 5. Conestoga A (B. Fulmer, Z. Paisley, E. Gambler, J. Janssen), 2:34.90; Adamstown B (B. Marcinko, M. Coyle, M. Cunningham, M. Arthur), 2:36.67.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE

1. H. Greenway, LS, 28.94; 2. M. Fritz, NHST, 29.17; 3. M. Shaffer, EPST, 29.29; 4. A. Fedorshak, EPH, 29.44; 5. E. Hasse, NHST, 29.64; 6. O. Downs, AD, 29.81; 7. G. Walsh , MJ, 29.95; 8. H. Boldizar, S, 29.97.

50-METER BACKSTROKE

1. C. O’Neill, MJ, 31.97; 2. G. Walsh, MJ, 33.05; 3. M. Weeks, W, 33.63; 4. B. Fluhr, LSO, 33.74; 5. B. Magrini, S, 33.95; 6. H. Boldizar, S, 34.14; 7. I. Miller, W, 34.27; 8. A. Fedorshak, EPH, 34.40.

50-METER BREASTSTROKE

1. J. Park, MJ, 33.44; 2. O. Pyott, OVER, 35.36; 3. E. Root, HEMP, 36.38; 4. M. Fritz, NHST, 36.84; 5. M. Stuhltrager, W, 37.42; 6. E. Horner, LSO, 38.29; 7. K. Eisenhofer, AD, 38.35; 8. M. Shaffer, EPST, 38.39.

50-METER BUTTERFLY

1. J. Park, MJ, 28.52; 2. C. O’Neill, MJ, 31.38; 3. I. Miller, W, 31.47; 4. K. Gebhard, NHST, 31.54; 5. M. Stuhltrager, W, 31.63; 6. H. Greenway, LS, 31.72; 7. M. Shaffer, EPST, 32.00; 8. S. Wasielevski, AD, 32.26.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. Woodridge A (M. Stuhltrager, M. Weeks, I. Miller, A. Thompson), 2:00.19; 2. New Holland A (K. Gebhard, E. Hasse, A. Kerchner, M. Fritz), 2:00.44; 3. Adamstown A (O. Downs, E. Rouleau, K. Martz, K. Eisenhofer), 2:00.82; 4. Overlook A (O. Pyott, J. Farrell, A. Gaalswyk, V. Ealy), 2:05.36; 5. Ephrata A (A. Fedorshak, K. Freeman, S. Ehrhart, K. Parsons), 2:06.55; 6. Adamstown B (S. Wasielevski, P. DeLoretta, M. Haraschak, C. Hardick), 2:06.91.

200-METER MEDLEY RELAY

1. Mount Joy A (G. Walsh, J. Park, C. O’Neill, J. Wheeler), 2:07.45; 2. Adamstown A (E. Rouleau, K. Martz, S. Wasielevski, K. Eisenhofer), 2:16.34; 3. Overlook A (V. Ealy, O. Pyott, J. Farrell, A. Gaalswyk), 2:16.39; 4. New Holland A (E. Hasse, M. Fritz, K. Gebhard, A. Nolt), 2:17.90; 5. Adamstown B (C. Hardick. M. Haraschak, O. Downs, A. Gwiazdowski), 2:19.78; 6. Lititz Springs A (H. Greenway, L. Hocker, J. Nolt, L. McKay), 2:23.09.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE

1. M. Rickert, AD, 27.23; 2. B. Brown, AD, 27.25; 3. J. Park, MJ, 27.32; 4. S. Lear, MTV, 27.44; 5. C. Wasielevski, AD, 27.60; 6. C. Schouten, W, 27.82; 7. A. Breitbach, MLV, 28.13; M. Haines, AD, 28.20.

50-METER BACKSTROKE

1. M. Rickert, AD, 29.80; 2. C. Gring, AD, 30.11; 3. A. Younginger, OVER, 31.29; 4. L. Ober, W, 31.67; 5. A. Breitbach, MLV, 31.75; 6. T. Mandrell, EPST, 31.93; 7. J. Park, MJ, 32.04; 8. E. Shaub, MLV, 34.03.

50-METER BREASTSTROKE

1. E. Machado, AD, 32.93; 2. E. Schouten, W, 33.99; 3. A. Breitbach, MLV, 34.12; 4. L. Ober, W, 34.98; 5. H. Fry, MJ, 35.30; 6. M. Haines, AD, 35.62; 7. R. Johnson, AD, 35.95; 8. A. Fink, MJ, 36.16.

50-METER BUTTERFLY

1. C. Gring, AD, 28.31; 2. A. Yinginger, OVER, 29.14; 3. L. Ober, W, 29.90; 4. C. Wasielevski, ADS, 30.21; 5. E. Schouten, W, 30.23; 6. B. Brown, AD, 30.61; 7. M. Hartzler, BCCC, 30.73; 8. S. Marston, CV, 31.24.

200-METER FREESTYLE RELAY

1. Adamstown A (M. Rickert, C. Gring, C. Wasielevski, B. Brown), 1:49.96; 2. Adamstown B (K. Fry, E. Machado, R. Johnson, M. Haines), 1:52.74; 3. Mount Joy A (E. Schell, H. Fry, A. Fink, J. Park), 1:55.97; 4. Overlook A (M. Wylie-Thal, S. Side, D. Lamont, A. Yunginger), 1:57.93; 5. East Petersburg A (T. Mandrell, J. Harvey, M. Steager, K. Yoder), 2:00.49; 6. New Holland A (M. Stone, M. Caramenico, R. Fulford, R. Gebhard), 2:01.03.

200-METER MEDLEY RELAY

1. Adamstown A (M. Rickert, E. Machado, C. Gring, B. Brown), 1:57.69; 2. Mount Joy A (J. Park, H. Fry, A. Fink, E. Schell), 2:07.08; 3. Adamstown B (C. Wasielevski, R. Johnson, K. Fry, M. Haines), 2:07.54; 4. Woodridge A (L. Ober, E. Schouten, M. Stavarski, M. Smith), 2:08.19; 5. Overlook A (A. Yunginger, D. Lamont, H. Speitel, M. Wylie-Thal), 2:10.10; 6. East Petersburg A (T. Mandrell, J. Harvey, B. Bechtold, K. Yoder), 2:18.25.

TEAM SCORES

1. Adamstown 1077; 2. Overlook 742; 3. Woodridge 669.5; 4. Skyline 579; 5. Mount Joy Lions 462.5; 6. Ephrata Tidal Waves 436; 7. New Holland Swim Team 398; 8. L-S Otters 274.5; 9. Mountville 226.5; 10. Millersville 208; 11. Landisville Dolphins 187; 12. Conestoga Valley 158; 13. East Petersburg 143; 14. Bent Creek Country Club 129; 15. Lancaster Country Club 116; 16. Lititz Springs 114; 17. Hempfield Stingrays 104; 18. Conestoga 97; 19. Denver Sharks 57.5; 20. Manheim 39; 21. East Cocalico 15; 22. Seca Sharks 1.5.