pool lanes

The times below are submitted by L-L Swim League Chairman, Andrew Amway, based on times submitted to him by league coaches. Any questions should be directed to them.

Through January 19, 2020

 

 

BOYS

200 Freestyle — 1. Thomas McGillan, Ephrata, 1:46.83; 2. Jackson Prevost, Manheim Township, 1:47.10; 3. Theo Lance, Warwick, 1:50.20; 4. Logan Smith, Cedar Crest, 1:50.71; 5. Tyler Besnoff, Manheim Township, 1:51.46.

200 IM — 1. James Moll, Warwick, 2:02.30; 2. Logan Smith, Cedar Crest, 2:02.69; 3. Sam Lutter, Penn Manor, 2:02.84; 4. Graham Calhoun, Manheim Township, 2:03.92; 5. Tyler Besnoff, Manheim Township, 2:04.03.

50 Freestyle — 1. Thomas McGillan, Ephrata, 21.91; 2. Ben Azzalina, Elizabethtown, 21.94; 3. Andrew Pursel, Penn Manor, 22.17; 4. Logan Smith, Cedar Crest, 22.30; 5. Wes Kendig, Penn Manor, 22.39.

100 Butterfly — 1. Henry Gingrich, Manheim Township, 54.12; 2. Wes Kendig, Penn Manor, 54.44; 3. Owen Woodard, McCaskey, 55.05; 4. Sam Lutter, Penn Manor, 55.64; 5. Connor Paladino, Manheim Township, 55.65.

100 Freestyle — 1. Thomas McGillan, Ephrata, 48.53; 2. Jackson Prevost, Manheim Township, 48.69; 3. Connor Paladino, Manheim Township, 49.22; 4. Tyler Lutter, Penn Manor, 49.25; 5. Ben Azzalina, Elizabethtown, 49.56.

500 Freestyle — 1. Theo Lance, Warwick, 4:58.07; 2. Henry Gingrich, Manheim Township, 5:02.56; 3. Jackson Prevost, Manheim Township, 5:02.70; 4. Tyler Besnoff, Manheim Township, 5:04.31; 5. Lucas Knopsnyder, Ephrata, 5:04.80.

100 Backstroke — 1. James Moll, Warwick, 55.36; 2. Ben Azzalina, Elizabethtown, 55.66; 3. Jackson Prevost, Manheim Township, 56.34; 4. Graham Calhoun, Manheim Township, 56.40; 5. Elijah Gocotano, Manheim Township, 56.45.

100 Breaststroke — 1. Logan Smith, Cedar Crest, 58.97; 2. Zach Sherk, Cocalico, 60.81; 3. Sam Lutter, Penn Manor, 60.96; 4. Luka Brandsema, Manheim Township, 1:04.27; 5. Robert Gehman, Cocalico, 1:04.75.

200 Medley Relay — 1. Penn Manor (Pan Kunyu, Sam Lutter, Andrew Pursel, Wes Kendig), 1:41.12; 2. Manheim Township (Elijah Gocotano, Luka Brandsema, Henry Gingrich, Alex Salembier), 1:41.78; 3. Manheim Township (Graham Calhoun, Jack Sheehan, Alonso Borrero, Connor Paladino), 1:44.26; 4. Warwick (James Moll, Ethan Hershey, Brendan Stuhltrager, Theo Lance), 1:44.66; 5. Cocalico (Ryan Brubaker, Zach Sherk, Andrew Zimmerman, Robert Gehman), 1:44.96.

200 Freestyle Relay — 1. Manheim Township (Jackson Prevost, Henry Gingrich, Alonso Borrero, Connor Paladino), 1:30.48; 2. Penn Manor (Pan Kunyu, Sam Lutter, Andrew Pursel, Wes Kendig), 1:30.79; 3. Ephrata (Payton Miller, Colby Simes, Lucas Knopsnyder, Thomas McGillan), 1:33.40; 4. Warwick (Rob Sabol, James Moll, Theo Lance, Brendan Stuhltrager), 1:35.25; 5. Manheim Township (Jack Sheehan, Alex Salembier, Elijah Gocotano, Tyler Besnoff), 1:35.88.

400 Freestyle Relay — 1. Manheim Township (Henry Gingrich, Graham Calhoun, Tyler Besnoff, Connor Paladino), 3:24.68; 2. Ephrata (Chad Jones, Colby Simes, Lucas Knopsnyder, Thomas McGillan), 3:28.82; 3. Penn Manor (Pan Kunyu, Andrew Pursel, Sam Lutter, Wes Kendig), 3:31.27; 4. Warwick (Brendan Stuhltrager, Rob Sabol, James Moll, Theo Lance), 3:32.97; 5. McCaskey (Christian Fulton, Owen Woodard, Max Brewster, Drew Keener), 3:36.31.

Diving — 1. Nico Billoni, Manheim Township, 240.20; 2. Ethan Richard, Hempfield, 220.80.

GIRLS

200 Freestyle — 1. Sarah Marston, Conestoga Valley, 1:59.04; 2. Catherine Horner, Lampeter-Strasburg, 2:00.88; 3. Liz Perot, Manheim Township, 2:01.52; 4. Katelyn Wiglesworth, Hempfield, 2:02.51; 5. Maggie Shaffer, Hempfield, 2:02.66.

200 IM — 1. Gabby Stramara, Manheim Township, 2:15.09; 2. Maggie Shaffer, Hempfield, 2:15.33; 3. Karli Raasch, Conestoga Valley, 2:15.60; 4. Elizabeth Horner, Lampeter-Strasburg, 2:16.96; 5. Sarah Marston, Conestoga Valley, 2:18.37.

50 Freestyle — 1. Gabby Stramara, Manheim Township, 25.12; 2. Hannah Greenway, Warwick, 25.20; 3. Catherine Horner, Lampeter-Strasburg, 25.35; 4. Katelyn Wiglesworth, Hempfield, 25.58; 5. Faith Forman, Manheim Township, 25.78.

100 Butterfly — 1. Gabby Stramara, Manheim Township, 58.66; 2. Hannah Greenway, Warwick, 60.51; 3. Sarah Marston, Conestoga Valley, 60.90; 4. Maggie Shaffer, Hempfield, 1:01.16; 5. Morgan Stuhltrager, Warwick, 1:01.89.

100 Freestyle — 1. Catherine Horner, Lampeter-Strasburg, 54.24; 2. Katelyn Wiglesworth, Hempfield, 55.52; 3. Sarah Marston, Conestoga Valley, 55.74; 4. Faith Forman, Manheim Township, 55.84; 5. Katie Yoder, Hempfield, 56.30.

500 Freestyle — 1. Liz Perot, Manheim Township, 5:16.93; 2. Karli Raasch, Conestoga Valley, 5:27.16; 3. Avery Groff, Penn Manor, 5:29.17; 4. Kierra Parsons, Ephrata, 5:31.03; 5. Hope Boldizar, Manheim Township, 5:31.14.

100 Backstroke — 1. Karli Raasch, Conestoga Valley, 60.91; 2. Catherine Horner, Lampeter-Strasburg, 1:01.35; 3. Gabby Stramara, Manheim Township, 1:02.54; 4. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 1:02.64; 5. Gabby Walsh, Elizabethtown, 1:03.08.

100 Breaststroke — 1. Olivia Pyott, Manheim Township, 1:08.04; 2. Ella Root, Hempfield, 1:09.38; 3. Liz Perot, Manheim Township, 1:10.72; 4. Madison Ortiz, Cedar Crest, 1:11.14; 5. Emily Taylor, Hempfield, 1:11.37.

200 Medley Relay — 1. Manheim Township (Brynn Magrini, Olivia Pyott, Gabby Stramara, Faith Forman), 1:51.08; 2. Hempfield (Caroline Schweigert, Ella Root, Maggie Shaffer, Emily Taylor), 1:54.76; 3. Manheim Township (Eloise Warfel, Liz Perot, Samantha Bennett, Vivian Ealy), 1:56.49; 4. Warwick (Kendall Eby, Jenna Ober, Morgan Stuhltrager, Melanie Hahn), 1:57.90; 5. Cedar Crest (Maddy Meyer, Sophia Rosenberg, Emily Beard, Madison Ortiz), 1:58.54.

200 Freestyle Relay — 1. Manheim Township (Gabby Stramara, Diana Lamont, Vivian Ealy, Faith Forman), 1:43.43; 2. Hempfield (Emily Taylor, Anna Koger, Katelyn Wigelsworth, Maggie Shaffer), 1:44.23; 3. Warwick (Evie Cadwalader, Katie Jeanes, Hannah Greenway, Melanie Hahn), 1:46.48; 4. Ephrata (Alyssa Fedorshak, Kierra Parsons, Mary Campbell, Maddy Fritz), 1:47.99; 5. Manheim Township (Olivia Pyott, Gretta Harnish, Samantha Bennett, Alexandra Parise), 1:48.42.

400 Freestyle Relay — 1. Hempfield (Anna Koger, Katelyn Wiglesworth, Katie Yoder, Maggie Shaffer), 3:48.30; 2. Manheim Township (Diana Lamont, Faith Forman, Liz Perot, Hope Boldizar), 3:54.56; 3. Warwick (Hannah Greenway, Katie Jeanes, Izzy Miller, Morgan Stuhltrager), 3:56.29; 4. Ephrata (Alyssa Fedorshak, Maddy Fritz, Kierra Parsons, Mary Campbell), 4:00.12; 5. Cedar Crest (Emily Beard, Maddy Meyer, Sophia Rosenberg, Madison Ortiz), 4:01.33.

Diving — 1. Kierstan Lentz, Elizabethtown, 252.85; 2. Evie Atland, McCaskey, 205; 3. Erika Do, Manheim Township, 169; 4. Taylor Leaman, Manheim Township, 153.98; 5. Annaliese Smith, Manheim Township, 141.70.