PIAA 2A Swimming and Diving Championships day 2 [photos]

Donegal's Ethan Shonk, swims the 100 yard backstroke final during the PIAA class 2A Swimming and Diving Championships in Kinney Natatorium on the campus of Bucknell University in Lewisburg Saturday March 19, 2022.

The 2021-22 list of Lancaster-Lebanon League swimming all-stars, as chosen by the league's coaches and submitted to LNP.

GIRLS

 200 medley relay: 1. Adams, Perot, Miller, Hahn (Warwick); 2. Farmer, Root, Koger, Taylor (Hempfield); 3. Stramara, Mosner, Farrell, Sassaman (Manheim Township).

 200 freestyle: 1. Ava Knopsnyder (Ephrata); 2. Kendall Eby (Warwick); 3. Liz Perot (Warwick).

 200 individual medley: 1. Kayla Parry (Garden Spot); 2. Melanie Hahn (Warwick); 3. Emilie Mosner (Manheim Township).

 50 freestyle: 1. Sierra Houck (Donegal); 2. Zara Paisley (Lampeter-Strasburg); 3. Anna Koger (Hempfield).

 100 butterfly: 1. Gabby Stramara (Manheim Township); 2. Kayla Parry (Garden Spot); 3. Isabel Miller (Warwick).

 100 freestyle: 1. Addie Scott (Solanco); 2. Tenra Adams (Warwick); 3. Zara Paisley (Lampeter-Strasburg).

 500 freestyle: 1. Ava Knopsnyder (Ephrata); Liz Perot (Warwick); 3. Kendall Eby (Warwick).

 200 freestyle relay: 1. Adams, Eby, Miller, Hahn (Warwick); 2. Knopsnyder, Burkholder, Ehrhart, Parsons (Ephrata); 3. Wiglesworth, Taylor, Christoffel, Koger (Hempfield).

 100 backstroke: 1. Addie Scott (Solanco); 2. Lillian Farmer (Hempfield); 3. Caroline Schweigert (Hempfield).

 100 breaststroke: 1. Ella Root (Hempfield); 2. Emilie Mosner (Manheim Township); 3. Morgan Conway (Elizabethtown).

 400 freestyle relay: 1. Adams, Perot, Eby, Miller (Warwick); 2. Wiglesworth, Farmer, Fabian, Christoffel (Hempfield); 3. Knopsnyder, Burkholder, Martin, Parsons (Ephrata).

BOYS

200 medley relay: 1. Moll, Hershey, Stuhltrager, Ruth (Warwick); 2. Hain, Smith, DiBiaso, Perez (Cedar Crest); 3. Lloyd, Jones, Simes, Schwanger (Ephrata).

 200 freestyle: 1. Ethan Shonk (Donegal); 2. Ethan Lloyd (Ephrata); 3. Ryan Maietta (Manheim Township).

 200 individual medley: 1. Logan Smith (Cedar Crest); 2. Chad Jones (Ephrata); 3. Graham Calhoun (Manheim Township).

 50 freestyle: 1. Carlos Hidalgo (Lebanon); 2. Braden Hain (Cedar Crest); 3. Ryan Taylor (Hempfield).

 100 butterfly: 1. Brenden Stuhltrager (Warwick); 2. John Gingrich (Manheim Township); 3. Grant Leibfried (Donegal).

 100 freestyle: 1. Carlos Hidalgo (Lebanon); 2. John Gingrich (Manheim Township); 3. Brenden Stuhltrager (Warwick).

 500 freestyle: 1. Ethan Lloyd (Ephrata); 2. Ryan Maietta (Manheim Township); 3. Everett Rachael (Elizabethtown).

 200 freestyle relay: 1. Stuhltrager, Hershey, Ruth, Moll (Warwick); 2. Taylor, Krawizcki, Marco, Root (Hempfield); 3. Maietta, Stevens, Gocotano, Urban (Manheim Township).

 100 backstroke: 1. Ethan Shonk (Donegal); 2. James Moll (Warwick); 3. Graham Calhoun (Manheim Township).

 100 breaststroke: 1. Logan Smith (Cedar Crest); 2. Will Parker (Lebanon); 3. Chad Jones (Ephrata).

 400 freestyle relay: 1. Gingrich, Maietta, Stevens, Calhoun (Manheim Township); 2. Lloyd, Simes, Schwanger, Jones (Ephrata); 3. Taylor, McHugh, Russell, Root (Hempfield).

What to Read Next