Lampeter-Strasburg vs. Armstrong-PIAA 5A softball championships

Lampeter-Strasburg shortstop Chloe Blantz (4) makes the throw to first base for the out against Armstrong during 2nd inning action of the PIAA 5A softball championships at Penn State's Beard Field at Nittany Lion Softball Park in State College Friday June 18, 2021.

Here is the list of Lancaster-Lebanon League softball all-stars for the 2021 season. These selections were made by the L-L coaches.

ALL-SECTION ONE AND TWO

• P Katelyn Minney, Warwick, Sr. — 1.41 ERA, 9 walks, 127 strikeouts

• C Jade Eshelman, Solanco, Sr. — .632 avg., 19 hits, 17 RBI, 4 HR

• 1B Bella Rankin, Hempfield, Sr. — .508 avg., 32 hits, 28 RBI, 3 HR

• 2B Emily Riggs, Penn Manor, Jr. — .563 avg., 36 hits, 29 RBI, 6 HR

• 3B Emily Platt, Lampeter-Strasburg, Sr. — .462 avg., 18 hits, 13 RBI, 1 HR

• SS Chloe Blantz, Lampeter-Strasburg, Sr. — .449 avg., 22 hits, 34 RBI, 8 HR

• OF Taylor Kittleman, Manheim Township, So. — .553 avg., 21 hits, 13 RBI

• OF Emily Beale, Warwick, Jr. — .391 avg., 18 hits, 12 RBI

• OF Brooke Zuber, Lampeter-Strasburg, So. — .639 avg., 23 hits, 21 RBI, 3 HR

ALL-SECTION THREE AND FOUR

• P Olivia Ammon, Pequea Valley, Sr. — 2.39 ERA, 25 walks, 161 strikeouts

• C Bella Mackinson, Donegal, Fr. — .737 avg., 38 hits, 41 RBI, 7 HR

• 1B Emma Garber, Donegal, Fr. — .564 avg., 22 hits, 12 RBI, 1 HR

• 2B Sydni King, Garden Spot, Fr. — .490 avg., 24 hits, 17 RBI

• 3B Summer Bohr, Northern Lebanon, Sr. — .549 abg., 28 hits, 25 RBI

• SS Anya Kissinger, Elco, Sr. — .491 avg., 26 hits, 21 RBI, 4 HR

• OF Aleigha Kohl, Cocalico, Sr. — .405 avg., 20 hits, 9 RBI, 2 HR

• OF Abby Tobelmann, Pequea Valley, Sr. — .298 avg., 17 hits, 6 RBI, 1 HR

• OF Madeline Gohn, Donegal, Sr. — .511 avg., 23 hits, 16 RBI, 2 HR

SECTION ONE HONORS

FIRST TEAM

• Riley Rohrer, Cedar Crest, Fr., 1B

• Bella Rankin, Hempfield, Sr., C

• Elizabeth Williams, Hempfield, Jr., 2B

• Katie Bemesderfer, Hempfield, Sr., OF

• Taylor Kittleman, Manheim Township, So., OF

• Delaney Smith, Manheim Township, Jr., C

• Maddie Rinier, Manheim Township, Sr., SS

• Annika Smith, Manheim Township, Jr., 2B

• Kaelin Gable, Penn Manor, Sr., 3B

• Victoria Hook, Penn Manor, Sr., C

• Sophia Rineer, Penn Manor, Sr., SS

• Madison Trout, Penn Manor, Sr., 1B

• Emily Riggs, Penn Manor, Jr., 2B

• Allison Forsythe, Warwick, Jr., OF

• Emily Beale, Warwick, Jr., OF

• Katelyn Minney, Warwick, Sr., Pos.

• Kenzie Stewart, Warwick, Sr., C

• Roxana Smithson, Warwick, So., SS

HONORABLE MENTION

• Reese Arnold, Cedar Crest, Fr., 3B

• Maddi Sherrid, Cedar Crest, Sr., P

• Anna Gable, Cedar Crest, Jr., SS

• Evan Sherrick, Hempfield, Sr., SS

• Courtney Guthrie, Hempfield, Jr., P

• Elaina Foley, J.P. McCaskey, ,

• Hillary Murse, Manheim Township, Jr., 3B

• Isabella Peters, Penn Manor, Sr., P

SECTION TWO HONORS

FIRST TEAM

• Becca Hartranft, Conestoga Valley, So., OF

• Kristin Geesey, Elizabethtown, Sr., P

• Sydney Stewart, Elizabethtown, Jr., SS

• Ava Fair, Elizabethtown, Fr., 2B

• Sophia Finch, Elizabethtown, So., 1B

• Ellie Meier, Ephrata, Fr., P

• Alyssa Meier, Ephrata, Sr., SS

• Chloe Blantz, Lampeter-Strasburg, Sr., SS

• Cam Byler, Lampeter-Strasburg, Sr., 1B

• Keiva Middleton, Lampeter-Strasburg, Jr., P

• Emily Platt, Lampeter-Strasburg, Sr., 3B

• Brooke Zuber, Lampeter-Strasburg, So., OF

• Ally Raub, Lampeter-Strasburg, So., OF

• Jade Eshelman, Solanco, Sr., C

• Rebecca Foulk, Solanco, Jr., 3B

• Holly Grube, Solanco, Fr., 1B/3B

• Emily Sims, Solanco, Fr., SS

• Marlee Haupt, Solanco, Jr., 1B/3B

HONORABLE MENTION

• Olivia Mellinger, Conestoga Valley, Sr., SS

• Laken Smith, Conestoga Valley, Jr., C

• Rhiannon Henry, Conestoga Valley, So., 2B

• Jessica Zimmerman, Elizabethtown, Jr., OF/SS

• Alison Williams, Ephrata, Fr., 2B

• Maddie Russell, Ephrata, Fr., OF

SECTION THREE HONORS

FIRST TEAM

• Alexandra Rhoads, Cocalico, So., 3B

• Aleigha Kohl, Cocalico, Sr., OF

• Bella Mackinson , Donegal, Fr., C

• Madeline Gohn, Donegal, Sr., OF

• Emma Garber, Donegal, Fr., 1B

• Aysha Gibbs, Donegal, Sr., 2B

• Anya Kissinger, Elco, Sr., SS

• Hayley Krill, Elco, Jr., OF

• Allie King, Garden Spot, Sr., SS

• Sydni King, Garden Spot, Fr., 2B

• Emma Damon, Manheim Central, Jr., SS

• Gabby Wettig, Manheim Central, Jr., P

• Summer Bohr, Northern Lebanon, Sr., 3B

• Autumn Bohr, Northern Lebanon, Jr., OF

HONORABLE MENTION

• Hailey Schoener, Cocalico, So., P

• Cara Biesecker, Donegal, So., P

• Cate Liskey, Elco, Sr., P

• Allie Nolt, Elco, Sr., C

• Kamryn Hine, Elco, So., 2B

• Amelia Mercado, Garden Spot, Sr., P

• Abby Palkovic, Northern Lebanon, Fr., C

• Brooke Beamesderfer, Northern Lebanon, Fr., SS

• Abby Palkovic, Northern Lebanon, Fr., C

• Hope Ritchie, Northern Lebanon, So., 1B

SECTION FOUR HONORS

FIRST TEAM

• Grace Renninger, Annville-Cleona, Sr., P

• Noelle Martin, Annville-Cleona, Sr., 3B

• Ella Andrews, Annville-Cleona, Jr., C

• Alyssa Ulrich, Annville-Cleona, Sr., SS

• Emily Waugh, Columbia, Jr., P

• Vicky Martinez, Columbia, Jr., C

• Kaiti Smith, Lancaster Catholic, Sr., P

• Morgan Wolpert, Lancaster Catholic, Sr., C

• Hannah Eckerd, Lancaster Catholic, Jr., 1B

• Delia Molina, Lancaster Catholic, Sr., SS

• Cheyenne King, Lancaster Mennonite, Sr., SS

• Madeline Gerz, Lancaster Mennonite, Jr., OF

• Olivia Ammon, Pequea Valley, Sr., P

• Emily Ammon, Pequea Valley, Jr., C

• Abby Tobelmann, Pequea Valley, Jr., OF

• Hailey Yothers, Pequea Valley, Jr., 1B

• Olivia Clark, Pequea Valley, So., 3B

HONORABLE MENTION

• Meda Pulaski, Annville-Cleona, Fr., OF

• Caidence Brock, Lancaster Catholic, So., OF

• Lyla Maurer, Lancaster Catholic, Fr., OF

• Marissa High, Lancaster Mennonite, Sr., 1B

• Maggie Will, Lancaster Mennonite, So., OF

What to Read Next