Graduates and awards logo_3

College news

Graduations

Area students were among those who graduated May 9, 2019, from HACC. They are listed with their hometowns and degrees.

Adamstown — Alicia B. Huston, Associate in Arts in nursing.

Akron — Cheyenne R. Angelo, Associate in Arts in culinary arts.

Cochranville — Tyler D. Pawling, Associate in Arts in nursing.

Columbia — Jasmine S. Haldeman, Associate in Arts in business management; Jessica L. Harvey, Associate in Arts in dental hygiene; Crystal L. Mays, Associate in Arts in nursing; Christina Stauffer, certificate in professional bookkeeping.

Denver — Bryanna D. Fox, Associate in Arts in early childhood/elementary education; Brandi M. Kohl, Associate in Arts in human services/career; Anna V. Teleguz, Associate in Arts in dental hygiene.

Drumore — Megan A. Spring, Associate in Arts in nursing.

East Earl — Shaina Joseph, Associate in Arts in business administration; Alexander J. Wrightson, Associate in Science in business administration.

East Petersburg — Derek Eberly, Associate in Fine Arts in photography; Casey E. McAllister, Associate in Arts in criminal justice; Ruth E. Scott, Associate in Arts in early care and education.

Elizabethtown — Sara Blough, Associate in Arts in nursing; Jennifer M. Dinderski, Associate in Arts in nursing; Abigail Fogleman, Associate in Arts in nursing; Christina L. Freimark, Associate in Applied Science in general studies; Trudy Ann N. Good, Associate in Arts in nursing; Amanda M. Leonard, Associate in Arts in nursing; Joshua L. Lourdon, Associate in Arts in nursing; Brianna M. Mizak, Associate in Arts in business studies; Sarah L. Phillippe, Associate in Arts in human services - career; Jennifer L. Price, Associate in Arts in business studies; Lukas P. Rebman, diploma in music audio and recording technology; Matthew Romain, Associate in Fine Arts in theater, and diploma in music audio and recording technology; Stacy M. Ruhl, Associate in Arts in nursing; Jacob A. Vettori, Associate in Arts in general studies; Jessica A. Wilson, Associate in Arts in business administration.

Elverson — Matthew C. Welsh, Associate in Science in nursing.

Ephrata — William E. Been, Associate in Science in radiology informatics; Erin E. Durkaj, Associate in Applied Science in general studies; Julia E. Freidly, Associate in Science in math - computer science; Natashia M. Gehr, certificate in paralegal studies; Taylor N. Gladfelter, Associate in Applied Science in healthcare management; Cassandra Heil, Associate in Arts in business administration; Orlando Huertas Jr., Associate in Arts in nursing; Heather A. Klink, Associate in Arts in general studies; Mai Lee, Associate in Science in respiratory therapist; Brett T. Midgley, Associate in Arts in general studies; Christelle Sanon, Associate in Applied Science in general studies; Sydney L. Velky, Associate in Applied Science in health science; Lucy M. Wiker, Associate in Applied Science in general studies.

Holtwood — Sherryanne Diller, Associate in Arts in nursing; Kathleen L. Huber, Associate in Arts in general studies.

Kinzers — Michael Pearl, Associate in Arts in nursing; Christy Runner, Associate in Applied Science in general studies.

Kirkwood — Makayla L. Pluck, Associate in Science in cardiovascular technology - invasive cardiovascular technology.

Lancaster — Tycherika Adams, Associate in Arts in nursing; Zina T. Alkubaisy, Associate in Arts in business administration; Yevhen O. Antropov, Associate in Arts in criminal justice; Ahmed J. Ayyash, Associate in Science in structural engineering technology; Ronald L. Bair Jr., Associate in Arts in gerontology; Donald J. Billett, Associate in Arts in social sciences; Jacqueline R. Bleich, Associate in Arts in communications; Arianna Bowers, Associate in Arts in business administration; Shannon N. Bricker, Associate in Arts in medical laboratory technology; Naya Brown, Associate in Arts in nursing; Dejanera L. Burnside, Associate in Arts in nursing; Wilson A. Castillo, Associate in Arts in business studies; Sandra Causevic, Associate in Arts in marketing; Luz V. Cedano, Associate in Arts in business management; Ricardo A. Del Villar, Associate in Arts in business management; Anthony Eisenberger, certificate in computer information systems; Rachel L. Esbenshade, Associate in Arts in paralegal studies; Jessica J. Giaquinto, Associate in Science in communication; Nichole Gray, Associate in Applied Science in general studies; Cierra N. Groom, certificate in surgical technology; Jacob M. Hayostek, Associate in Arts in criminal justice; April High, certificate in gerontology; Ashley G. Johnston, Associate in Arts in nursing; Lauren E. Joy, Associate in Arts in nursing; Rubina L. Khan, Associate in Arts in nursing; Julia E. Kuro, Associate in Arts in early childhood - elementary education; Faith K. Lackl, Associate in Arts in nursing; Lauren Lesher, Associate in Arts in social sciences; Carlos M. Malave, Associate in Arts in human services - career; Russell Manley, Associate in Science in communication; Isaac J. Mellinger, Associate in Applied Science in general studies; Alexis N. Mellott, Associate in Arts in nursing; Efrain Mercado, Associate in Arts in business studies; Andiolina Mercedez, Associate in Arts in social sciences; Sarah R. Moen, Associate in Arts in nursing; Sarah M. Montgomery, Associate in Arts in social sciences; Stephen M. Morris, Associate in Arts in nursing; Faith M. Motter, Associate in Arts in early childhood - elementary education; Anela Mujcic, Associate in Arts in nursing; Kristen L. Riker, Associate in Arts in social sciences; Keith C. Robinson, Associate in Arts in business administration; Karen P. Segarra, Associate in Arts in dental hygiene; Jocelyn E. Smiley, Associate in Arts in nursing; Gibson W. Theobald, Associate in Arts in social sciences; Yanet E. Thomas, Associate in Science in diagnostic medical sonography - ultrasound technology; Joanna Tien, Associate in Arts in business administration; Jordan J. Tirella, Associate in Arts in nursing; Heather R. Torres, Associate in Science in psychology; Michaela B. Trimble, Associate in Arts in nursing; Krista A. Unger, Associate in Arts in nursing; Rebecca A. Wanner, Associate in Arts in social sciences; Kyle R. Wilner, Associate in Applied Science in electrical technology; Marquis Wright, Associate in Arts in business administration; Yisraa T. Yassen, Associate in Arts in business studies.

Landisville — Benjamin G. Skiles, Associate in Arts in criminal justice.

Leola — Joshua C. Duty, Associate in Science in computer information security; Cydney Echevarria, Associate in Arts in business administration; Jennifer M. Patterson, Associate in Arts in nursing; Marian Yoder, Associate in Arts in nursing.

Lititz — Hannah E. Ames, Associate in Arts in nursing; Howard L. Brosnan, Associate in Arts in general studies; Daniel L. DiBernardo, Associate in Applied Science in computer information systems; Elana J. Dise, Associate in Arts in early care and education; Marianne English, Associate in Arts in nursing; Keegan A. Flahive, Associate in Science in geospatial technology; Zachary D. Gingrich, Associate in Arts in nursing; Amy L. Graybeal, Associate in Science in surgical technology; Bronson L. Haller, Associate in Arts in business studies; Cole S. Hoffman, Associate in Arts in social sciences; Derek N. Kroeck, Associate in Arts in business administration; Wendy J. Linton, Associate in Arts in accounting; Daniel J. Machin, Associate in Arts in business administration; Ashley A. Tabora, Associate in Arts in nursing; Megan N. Tobolski, Associate in Arts in psychology; Amber L. Shorb, Associate in Science in respiratory therapist; Kristie L. Striver, Associate in Arts in human services - career; Elizabeth N. Thao, Associate in Applied Science in business; Elizabeth Waltman, Associate in Arts in nursing; Sierra E. Weaver, Associate in Applied Science in general studies.

Manheim — Eric R. Bowers, Associate in Applied Science in architectural technology; Caleb A. Enck, Associate in Arts in business studies; Alexis N. Gingrich, Associate in Arts in accounting; Austin C. King, Associate in Arts in nursing; Luke A. Schwanger, Associate in Applied Science in general studies; Alex Studenroth, Associate in Arts in criminal justice.

Marietta — Cindy J. Orr, Associate in Arts in human services - career; Mariah J. Stoutzenberger, Associate in Applied Science in business.

Middletown — Makayla Anderson, Associate in Applied Science in music business; Jason B. Arthur, Associate in Arts in business management; Abigail M. Beutler, Associate in Arts in social sciences; Jordan E. Costik, Associate in Applied Science in general studies; Luke R. Coughlin, Associate in Science in mathematics; Codi C. Fishel, Associate in Arts in nursing; Kirsten Hrobak, certificate in dental assisting; Chelsea R. John, Associate in Arts in administrative office management; Wiletta J. Johnson, Associate in Arts in general studies; Brianna J. Martin, Associate in Arts in criminal justice; Angelica M. Otero, Associate in Arts in business management; Rachel L. Owens, Associate in Applied Science in general studies; Daniel J. Rehrer, certificate in welding; Elisabeth A. Snody, certificate in dental assisting.

Millersville — Caitlin M. Johnston, Associate in Science in nursing; Kritsada Wongsa, Associate in Arts in business administration; Austin M. Zink, Associate in Arts in criminal justice.

Mohnton — Michele D. Teal, Associate in Arts in nursing.

Mount Joy — Elissa A. Allison, Associate in Arts in business management; Julie A. Davis, Associate in Arts in business administration; Kelsey N. Hostetter, Associate in Science in surgical technology; Allexas R. Kirchgessner, Associate in Arts in business studies; Alec J. Piper, Associate in Arts in environmental science; Monica R. Stoner, Associate in Arts in biology; Kiara Vasquez, Associate in Applied Science in general studies; Arthur G. Westerfer, certificate in HVAC; Jason M. Wiederwax, Associate in Applied Science in general studies; Christina A. Zayas, Associate in Arts in business management.

Mountville — Jade M. Boulter, Associate in Applied Science in general studies; Steven M. Coasey, Associate in Arts in computer information systems; Victoria Conley, Associate in Arts in paralegal studies; Shannon A. Haagen, Associate in Arts in social sciences, and Associate in Arts in liberal arts; Justin Shirley, Associate in Science in environmental science.

Narvon — Jackie A. Lauer, Associate in Arts in nursing; Kirsten L. Lenderman, Associate in Arts in early childhood - elementary education.

New Holland — Susan M. Browder, Associate in Arts in business management; Ashley N. Gordon, Associate in Arts in marketing.

Newmanstown — Shayana R. Celmer, Associate in Arts in psychology; Cody W. Livingston, Associate in Arts in paralegal studies; Rebecca M. Moyer, Associate in Arts in social sciences.

New Providence — Alayna Crossen, Associate in Applied Science in business; Lori Crossen, Associate in Applied Science in general studies.

Paradise — Emanuel J. Stoltzfus, Associate in Science in business administration.

Peach Bottom — Albrea M. Doss, Associate in Arts in paralegal studies.

Quarryville — Kennedy P. Grinestaff, Associate in Applied Science in general studies; Kayla M. Lefever, Associate in Arts in nursing; Samantha Ortiz, Associate in Arts in human services - career; Zoya V. Reshchykovets, Associate in Arts in nursing; Korine Workman, Associate in Arts in general studies.

Robesonia — Julie R. Webber, Associate in Arts in dental hygiene.

Ronks — Erin L. Oxyer, Associate in Arts in nursing; Heather M. Rust, Associate in Arts in early childhood - elementary education.

Stevens — Bogdan A. Nazaryan, Associate in Science in mathematics; Jared L. Sauder, Associate in Applied Science in police science; Zach Sowel, Associate in Arts in nursing.

Strasburg —Kristen Lott, Associate in Arts in psychology.

Washington Boro — Brandy Whited, Associate in Arts in nursing.

Willow Street — Angelina R. Buckwalter, Associate in Arts in business administration; Dianna M. Hauser, Associate in Arts in nursing.

Wrightsville — Robert A. Ehrhart, certificate in welding; Keely Skroly, Associate in Arts in business studies; David Strange, Associate in Applied Science in electrical technology.

Email college news items to collegenews@lnpnews.com or mail them to College News, c/o LNP Media Group, Inc., P.O. Box 1328, Lancaster Pa. 17608-1328. Please include a self-addressed stamped envelope for photos to be returned.